Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

II półrocze 2013 roku

 1. W miesiącu lipcu, jedna z kobiet przebywających w ośrodku została przeniesiona do Ośrodka Sióstr Zakonnych w Kiekrzu. Powodem przeniesienia była zagrożona ciąża kobiety i obawa o zdrowie kobiety i dziecka.
 2. 26 lipca ośrodek odwiedził  Starosta Gostyński Pan Robert Marcinkowski.
 3. Jedno z dzieci przebywających w ośrodku w miesiącu lipcu zostało dowiezione z matką do szpitala w Lesznie do usunięcia migdałów, zabieg był konieczny ponieważ dziecko miało coraz większe problemy ze słuchem. Pracownicy ośrodka postarali się o zabieg w ramach Narodowego  Funduszu Zdrowia.
 4. Kierownik ośrodka uczestniczyła w szkoleniu w Żerkowie pt. "Praca z osobami z zaburzeniami psychicznymi” zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.
 5. Firma „Leopold” ze Śremu przekazała nowe meble (kanapy, fotele) dla osób niepełnosprawnych. Za pośrednictwem ośrodka meble te zostały przekazane do gabinetów specjalistów pracujących z osobami niepełnosprawnymi Szpitala Bonifratrów w Marysinie.
 6. 5 września w Urzędzie Gminy Gostyń odbyło się spotkanie, które dotyczyło współpracy Gminy Gostyń  z organizacjami pozarządowymi w 2014 roku.
 7. W miesiącu wrześniu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu przeprowadziło postępowanie kontrolne. Skontrolowano realizację zadania w pierwszym półroczu 2013 roku. W ramach dotacji Starostwa Powiatu Gostyńskiego.
 8. Generalne sprzątanie ośrodka - kobiety i pracownicy.
 9. Kierownik ośrodka uczestniczył w konferencji  w Pępowie zorganizowanej przez Partnerstwo Samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia jakości i dostępności usług publicznych”.
 10. Szkolenie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - dwóch pracowników – ukończyło szkolenie „ Dziecko wykorzystywane seksualnie”
 11. Kierownik bierze udział w szkoleniu w Rokosowie – szkolenie zorganizowane przez Zespół interdyscyplinarnym w Gostyniu.
 12. Kierownik i pracownicy ośrodka przez cały rok uczestniczyli w grupach roboczych organizowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej, dotyczących sytuacji rodzin przebywających w ośrodku.
 13. W miesiącu październiku dowieziono kobietę na sprawę rozwodową do Leszna.
 14. Pracownicy ośrodka 10 października uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu pt. „Razem przeciw przemocy II”.
 15. Kierownik ośrodka zlecił założenie wymaganej książki obiektu budowlanego.
 16. 22 października z wizytą do ośrodka przyszli uczniowie z opiekunką i Panią Dyrektor Ochotniczego Hufca Pracy w Gostyniu. Spotkanie edukacyjne dotyczące zjawiska przemocy.
 17. Pani Kierownik ośrodka została zaproszona do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, gdzie odbyło się spotkanie Premiera Donalda Tuska z zaproszonymi gośćmi pt. „Bezpieczna Rodzina”.
 18. Kierownik ośrodka uczestniczyła w szkoleniu w Poznaniu zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu pt. „ Praca z trudnym klientem”.
 19. Pracownik ośrodka uczestniczył w spotkaniu z lokalnymi organizacjami i inicjatywami społecznymi w ramach projektu „Partnerstwo Samorządów Południowej Wielkopolski na rzecz zwiększenia jakości i dostępności usług publicznych”.
 20. Pracownicy ośrodka uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu z  okazji „Dnia Pracownika Socjalnego”
 21. 27 listopada dowiezienie kobiety do sądu w Lesznie na sprawę rozwodową.
 22. W drugim półroczu tego roku ośrodek przez cały czas borykał się z ogromnymi trudnościami finansowymi w związku z tym szukając dodatkowych środków na funkcjonowanie ośrodka wystąpił z prośbą do wielu firm o wsparcie finansowe, czy też żywnościowe.
 23. Dowiezienie do rodziny w Gostyniu biurka (pomoc rzeczowa).
 24. Sprzątnięcie piwnicy.
 25. 16 grudnia 2013r. pracownicy ośrodka uczestniczyli w konferencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie programu profilaktycznego „Razem łatwiej” realizowanego w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” zorganizowanej przez Urząd Miejski w Gostyniu.
 26. Wigilia – w Szpitalu Bonifratrów.
 27. Spotkanie Opłatkowe personelu, a także kobiet i dzieci przebywających w ośrodku.
 28. Wyjazdy rodzin na Święta do krewnych.  

 

W związku z tym, że ośrodek nie zatrudnia żadnego woźnego ani sprzątaczki przez cały rok w ośrodku personel a także kobiety w nim mieszkające robią porządki wokół budynku, zimą odgarniają śnieg, latem dbają o klomby i zieleń, wewnątrz budynku sprzątają, robią drobne naprawy a także niewielkie remonty takie jak malowanie ścian, drzwi i okien. Dodatkowo prowadzona jest terapia kulinarna – wspólne gotowanie obiadów ma na celu: uczenie nowych umiejętności, gospodarowanie pieniędzmi poprzez przyrządzenie dania z produktów, które aktualnie posiadamy i na które nas stać, estetyczne i higieniczne podanie owego dania, integracja osób mieszkających w Ośrodku, a także pożyteczne zagospodarowanie wolnego czasu. 

 

Przez cały rok 2013 specjaliści zatrudnieni w ośrodku udzielali również pomocy ambulatoryjnej osobom spoza ośrodka – wsparcie ambulatoryjne dotyczyło bardzo różnych problemów: od przemocy, jej różnych form, możliwości znalezienia schronienia dla ofiar, problemów alkoholowych członka rodziny, problemów z dziećmi, problemów w pracy zawodowej, nie radzenia  sobie w różnych trudnościach życia rodzinnego, codziennego, rozwodu, separacji, co w razie rozwodu z dziećmi, niepłacenia alimentów po pomoc w sformułowaniu pism, wniosków, oraz wskazania do „ kogo” dalej się udać.

 

Prowadzona była  także pomoc telefoniczna - wysłuchanie i wsparcie telefoniczne: ze względu na anonimowość dotyczyła bardziej osobistych, a czasami drastycznych problemów. Kilka osób po wsparciu telefonicznym zwróciło się po dalszą pomoc do specjalistów z naszego Ośrodka.

 

 

 

W okresie od 01.01.2013 do 31.12.2013 Ośrodek udzielił następującej pomocy:

 •  Schronienie : 43 osoby  w tym 22 kobiety i 21 dzieci.
 • Opuściło Ośrodek  osób 35  w tym18  kobiet + 17 dzieci,
 • Pomoc rzeczowa : meble i wyposażenie dla 6 rodzin, dla dwóch osób leżących – materace, koce pościele.
 • Pomoc rzeczowa (ubrania i buty ) dla 54 rodzin.
 • Z pomocy ambulatoryjnej skorzystało 217 osób
 • Z pomocy telefonicznej  70 osób
 • Z pomocy psychologa – 125 osób
 • Z pomocy prawnej – 128 osób
 • Z pomocy terapeuty – 22 kobiety
 • Pedagog – 115 porad